שאלות ותשובות

מכללת בי

מה הוא ארגון בית אקשטיין?

בית אקשטיין הינו הארגון הגדול והמוביל בארץ את תחום מתן השירותים לאנשים ממגוון אוכלוסיות מיוחדות. הארגון פועל במשך למעלה מ-25 שנים ומספק שירותי חינוך, דיור ותעסוקה לאנשים עם צרכים מיוחדים.

לאיזה אוכלוסיות פונה ארגון בית אקשטיין?

אנשים עם צרכים מיוחדים, תלמידים עם לקויות למידה מורכבות, אוטיזם/אספרגר, קשיים נפשיים ורגשיים ומוגבלות שכלית התפתחותית בכל הגילאים.

האם בית אקשטיין הוא ארגון יחיד מסוגו?

בית אקשטיין הוא הארגון הגדול והוותיק בתחום והיחיד המעניק מענה רציף של מגוון של שירותים  עבור קהל היעד ולכל הגילאים. קיימים ארגונים נוספים הפועלים בתחום ומספקים מענים חלקיים ומתמקדים בסוגים מסוימים של אוכלוסיות ו/או בשירותים מסוימים.

האם מדובר במלכ”ר? אם לא, כיצד ממומן הארגון?

בית אקשטיין הוא ארגון בבעלות חברה ציבורית הממומן ע”י הבעלים, בסיוע משרד החינוך, משרד הרווחה, רשויות מקומיות וכן תשלומי הורים.

כמה עובדים מועסקים על ידי בית אקשטיין?

כ-2,000 עובדים בכל המקצועות הרלוונטיים ובהם מורים ומחנכים, עובדים במקצועות הטיפול והשיקום ועוד.

האם בתי הספר של בית אקשטיין מוכרים על ידי משרד החינוך?

בתי הספר מוכרים ומפוקחים באופן מלא ע”י משרד החינוך.

מהי מכללת be?

מכללת be של בית אקשטיין מקיימת תכנית לימודים לתואר ראשון של האוניברסיטה הפתוחה המוכרעל ידי המל”ג. .

מי קהל היעד להשתלבות במכללת be?

התכנית מותאמת לאוכלוסייה עם לקויות/קשיי למידה, וכוללת גם מסלול ייעודי לסטודנטים עם אספרגר/אוטיזם בתפקוד גבוה.

האם מדובר במכללה ראשונה מסוגה בארץ?

כן. במספר מוסדות אקדמיים בארץ קיימות תכניות המאפשרות לאנשים עם צרכים מיוחדים להשתלב בלימודים אקדמיים רגילים. אולם, זו התכנית המלאה הראשונה והיחידה בארץ המיועדת ומותאמת באופן מלא לקהל היעד המדובר.

האם קיים מודל דומה בעולם?

מודל דומה קיים בקולג’ landmark בארה”ב המציע תכנית לימודים אקדמית מותאמת לצרכי התלמידים, בליווי תכניות לתמיכה רגשית וחברתית, במספר מסלולי לימוד המספקים תואר מלא בסיומם.

מה סיכוייו של בוגר מכללת be להשתלב בשוק התעסוקה במקצוע אותו למד?

בית אקשטיין שם דגש על שילוב בוגריו בעולם התעסוקה. מסלולי הלימוד המוצעים נבחרו לאחר בחינת מידת הרלוונטיות של המקצועות הנלמדים לבוגרים ובחינת אפשרות שילובם בתעסוקה במקצועות אלה בשוק החופשי. במהלך הלימודים לתואר כל סטודנט יעבור סדנאות הכנה לתעסוקה, ובהמשך השמה לתעסוקה בשוק החופשי.

כמה שנים יארכו הלימודים לתואר ראשון?

כ-4 שנים, בהתאם למסלול הנבחר.

מהם מסלולי הלימוד לתואר ראשון במכללת be ?

בשלב הראשון, כלכלה ומדעי המחשב, חינוך ופסיכולוגיה, פסיכולוגיה ותקשורת, מדעי החברה והרוח, מדעי החברה ומנהל ומדיניות ציבורית. בעתיד ייפתחו מסלולים נוספים.

האם התואר שיינתן בסוף הלימודים יהיה מוכר על ידי המל”ג?

בהחלט, מדובר בתואר ראשון רגיל ומוכר הניתן ע”י האוניברסיטה הפתוחה הכפופה למל”ג.

כמה סטודנטים יהיו בכיתה?

הלימודים מתקיימים בקבוצות של כ 20 סטודנטים.

האם הכיתות יחולקו לפי רמות לימוד?

לא. העובדה שקבוצות הלימוד הן קטנות מאפשרות להתאים לכל תלמיד תכנית לימודים אישית.

מהם תנאי הסף לקבלה ללימודים במכללת be?

אין תנאי סף לקבלה ללימודים. תהליך הרישום והקבלה לתכנית בנוי על ראיון אישי ומכינה בת חודש. מי שימצא את התכנית מתאימה לו וליכולותיו ויבחר להתחייב לדרישות התכנית, יירשם במהלך תהליך הקליטה לתכנית ולאוניברסיטה הפתוחה.

האם קיים קמפוס למכללה? היכן ממוקם?

כיום המכללה פועלת במתחם מכללת רמת גן ובעתיד מתוכננים מרכזי לימוד נוספים בצפון הארץ ובדרומה.

האם תכנית הלימודים פתוחה או סגורה?

מדובר על תכנית מובנית לאורך כל הלימודים. בהתבסס על ידע וניסיון שנצבר לאורך השנים, ידוע כי תכנית לימודים סגורה ומובנית מגדילה את סיכויי הסטודנטים להגיע לסיום התואר בזמן המקובל.

האם נדרשת מכינה לקראת הלימודים במכללת be?

כן, תתקיים מכינה בת ארבעה שבועות בסמוך לתחילת הלימודים במטרה לאפשר לסטודנטים הלומדים, להתנסות במטלות אקדמיות ולרכוש את המיומנויות הנדרשות להמשך הלימודים.

מה כוללת תכנית הלימודים במכללת be ובמה היא שונה מתכנית לימודים לתואר ראשון בכל מוסד אקדמי אחר בארץ?

תכנית הלימודים במכללת be בנויה ומותאמת לאנשים עם לקויות למידה וקשיי למידה, ולאנשים עם אספרגר/אוטיזם בתפקוד גבוה. הלימודים הינם על פי תכנית של האוניברסיטה הפתוחה והרצאות ההנחיה מועברות על ידי אנשי הסגל של האוניברסיטה. בנוסף לכך, מועברים שיעורי תרגול בהתאם לנושאים הנלמדים, סדנאות למיומנויות למידה, סיוע בהכנת המטלות, בהכנה למבחנים, סדנאות חברתיות ורגשיות ועוד. בהמשך עוברים הסטודנטים סדנאות השמה והכנה לעולם התעסוקה על ידי הצוות המיומן של המכללה.

מה ההבדל בין תכנית הלימודים הנוכחית ובין תכנית ‘כפיר’ בה שותף ארגון בית אקשטיין מזה מספר שנים עם הקריה האקדמית אונו?

תכנית ‘כפיר’ מבוססת על לימודים של יום בשבוע. מדובר בתכנית שמוגבלת למספר קטן של  סטודנטים ואינה נותנת מענה מספיק לביקוש הרב לתכנית לימודים מובנית, שבמסגרתה זוכים הסטודנטים לתמיכה אישית רחבה יותר. תכנית “כפיר” תמשיך לפעול במתכונתה הנוכחית גם לאחר הקמת המכללה.

האם מכללת be כוללת שותפות עם מספר גופים?

התומכים ברעיון הינם –  האגף לטיפול באדם עם אוטיזם במשרד הרווחה השירותים החברתיים, האוניברסיטה הפתוחה.

האם נדרשת הכשרה מיוחדת למרצים המלמדים במכללת be?

המרצים הינם מסגל האוניברסיטה הפתוחה כאשר שיבוצם כולל התחשבות בצרכים המיוחדים של הסטודנטים. כמו כן, את שיעורי התרגול והליווי הפרטני והקבוצתי יעבירו אנשי מקצוע מיומנים המתמחים בהוראת אוכלוסיות מיוחדות.